Zgodnie z wymaganiami rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej instrukcje bezpieczeństwa pożarowego muszą być aktualizowane co najmniej raz na dwa lata. Odnosi się to także do sytuacji, kiedy w budynku nie wystąpiły żadne zmiany mające wpływ na warunki ochrony przeciwpożarowej.
W przypadku kiedy w obiekcie zmieniają się warunki ochrony przeciwpożarowej, aktualizacja powinna być przeprowadzana za każdym razem, bez ograniczeń czasowych. Sytuacje takie będą miały miejsce kiedy wykonana zostanie rozbudowa lub przebudowa budynku, w wyniku czego zmieni się układ dróg ewakuacyjnych, rozmieszczenie gaśnic lub innych urządzeń przeciwpożarowych. W przypadku zmiany sposobu użytkowania obiektu np. zmianie lokalu usługowego na przedszkole, także konieczne jest wykonanie aktualizacji instrukcji ppoż z uwzględnieniem innych wymagań przepisów przeciwpożarowych względem obiektu o nowym przeznaczeniu.
Zakres i sposób wykonania aktualizacji instrukcji bezpieczeństwa pożarowego
Przeprowadzenie aktualizacji instrukcji bezpieczeństwa pożarowego każdorazowo należy odnotować w treści dokumentu, w karcie aktualizacji. Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego opracowane przed datą 7 czerwca 2010 r., czyli przed pojawieniem się nowego rozporządzenia i nowych wymagań dotyczących instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, oraz nieaktualizowane z różnych powodów przez długi czas będą wymagały aktualizacji w szerszym zakresie.
Obecne przepisy zobowiązują do umieszczenia większej ilości informacji w części graficznej instrukcji. W związku z tym, jeśli instrukcja sprzed 7 czerwca 2010 r jest aktualizowana po raz pierwszy musi zostać uzupełniona w części graficznej między innymi o takie informacje, jak:
- liczba osób w poszczególnych pomieszczeniach,
- odległość od obiektów sąsiadujących,
- podział na strefy pożarowe
- i inne wymagane paragrafem 6. rozporządzenia.