Blog

konserwacja ssp

Konserwacja SSP

Spis Treści

Konserwacja SSP są to czynności wykonywane w celu zachowania pełnej sprawności systemu sygnalizacji pożarowej. Można uznać, że jest to pojęcie równoznaczne przeglądom ssp.

Czynności konserwacyjne i przeglądy systemów sygnalizacji pożarowej muszą być wykonywane z częstotliwością i w zakresie ustalonym przez obowiązujące przepisy z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Konserwacja ssp wymogi prawne

Konserwacja ssp i przegląd systemów sygnalizacji pożaru wynikają z zaliczenia ich do grupy urządzeń przeciwpożarowych. W związku z tym zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków innych obiektów budowlanych i terenów podlegają obowiązkowym przeglądom technicznym.

Czynności w zakresie przeglądu, konserwacji i serwisu systemów sygnalizacji pożarowej określone zostały w specyfikacji technicznej PKN-CEN/TS 54-14:2020.

Konserwacja systemu ppoż uprawnienia

Uprawnienia wymagane do wykonywania przeglądów i konserwacji systemów ppoż nie zostały ściśle uregulowane w przepisach z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Według zapisów umieszczonych w specyfikacji technicznej PKN-CEN/TS 54-14:2018 osoby wykonujące czynności w tym zakresie powinny mieć odpowiednie kompetencje, doświadczenie i kwalifikacje.

Czytaj też: ppoż Warszawa

Przegląd instalacji ppoż jak często?

Przegląd instalacji ssp i czynności konserwacyjne powinny być wykonywane w okresach ustalonych przez producenta systemu, nie rzadziej jednak niż raz w roku. Wynika to z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków innych obiektów budowlanych i terenów.

Specyfikacja techniczna PKN-CEN/TS 54-14:2020 wyróżnia ponadto obsługę codzienną, miesięczną, kwartalną i roczną. Każda z nich zawiera czynności do wykonania przez właściciela lub użytkownika systemu, lub specjalistów na zlecenie właściciela.

konserwacja ssp

Konserwacja SSP na czym polega?

Obowiązująca specyfikacja techniczna PKN-CEN/TS 54-14:2020 dzieli obsługę systemu na codzienną, miesięczną, kwartalną i roczną. Obsługa codzienna i miesięczna wykonywana jest przez właściciela lub użytkownika instalacji, natomiast obsługa kwartalna i roczna musi być wykonana przez specjalistów. Każda z tych kategorii obejmuje czynności, które zostały wymienione w specyfikacji.

Konserwacja i obsługa codzienna

Konserwacja i obsługa miesięczna

Konserwacja i obsługa kwartalna

Konserwacja i obsługa roczna

Dowiedz się więcej z wytycznych CNBOP

Dodatkowe informacje dotyczące konserwacji i przeglądów systemów sygnalizacji pożaru zostały obszernie opisane w dokumencie Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej Wytyczne w zakresie lokalizacji, standaryzacji wykonania i wyposażenia w obiektach budowlanych pomieszczeń obsługi urządzeń przeciwpożarowych wykorzystywanych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej do alarmowania o pożarze lub innym zagrożeniu oraz do prowadzenia działań ratowniczych

Podobne artykuły