telefon (+48) 504 471 998  (+48) 511 051 998  mail fireflow ppoż info@fireflow.pl
wtorek, 14 październik 2014 12:53

Szkolenie bhp - osoby samozatrudnione

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Na temat obowiązku szkolenia bhp osób samozatrudnionych wypowiedział się Główny Inspektorat Pracy w interpretacji GNP/426/4560-364/07/PE z dnia 27 lipca 2007 r. 

Powyższa interpretacja potwierdza obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy osobom prowadzącym działalność gospodarczą na własny rachunek, którym powierza się wykonywanie prac (zgodnie z art. 304 § 1 k.p.). Obowiązek ten dotyczy także osób nie będących pracodawcami, ponieważ nie zatrudniają pracowników, a jedynie organizują pracę osobom samozatrudnionym lub wykonującym prace na podstawie umów cywilno - prawnych.

Interpretacja stwierdza, że przepis kodeksu pracy nie określa w jaki sposób wymieniony obowiązek ma być realizowany. W związku z tym GIP stwierdza, że decyzja o poddaniu osób samozatrudnionych szkoleniom bhp i badaniom powinna należeć do pracodawcy, jeśli warunki pracy stwarzają znaczne zagrożenie dla zdrowia. Pozostawia zatem w całości decyzję w tym zakresie pracodawcy lub podmiotowi organizującemu pracę, który we własnym zakresie musi określić poziom zagrożeń związanych z wykonywaną pracą.

Jednocześnie GIP stwierdza, że nie ma podstaw do traktowania osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek, w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę, tak jak pracowników. Oznacza to, że nie ma obowiązku organizowania wstępnych szkoleń bhp oraz kierowania na wstępne badania lekarskie.

Ponadto GIP zwraca uwagę, że umowa zawierana pomiędzy podmiotami powinna określać sposób realizacji obowiązków z zakresu bhp, ponieważ jeśli obowiązki te nie będą realizowane właściwie to odpowiedzialnym pozostaje pracodawca lub przedsiębiorca niebędący pracodawcą.

Czytany 1145 razy Ostatnio zmieniany piątek, 18 wrzesień 2020 12:01

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.